Walka trzech najlepiej sprzedających się kontrolerów MIDI

Przyszli DJ-e w wieku około 15-18 lat długo porównują i śledzą różnice pomiędzy poszczególnymi modelami, żeby podczas późniejszego zakupu wybrali poprawnie. Na nieszczęście rynek oferuje bardzo wiele urządzeń, wśród których początkujący z trudem się orientują a tym samym nie wiedzą, jak wybrać poprawnie. W tych samych przedziałach cenowych są dodatkowo funkcje modelów tak podobne, że trudno wyłonić faworyta. Chodź z nami popatrzeć na trzy najlepiej sprzedające się modele dla początkujących i porównać ich funkcje. Zwycięzca będzie tylko jeden!

Podobieństwa nie da się wyprzeć!

Nie jest żadną tajemnicą, że producenci kopiują funkcje oraz ich rozkład jeden od drugiego. Dlatego porównywane modele na pierwszy rzut oka wyglądają niemalże identycznie. Jednak różnice pomiędzy nimi są, czasami bardzo istotne. Jeśli kiedyś przeglądałeś nasz sklep, na pewno widziałeś jeden z niżej przedstawionych kontrolerów. Są to absolutne bestsellery w kategorii konsole MIDI dla początkujących DJ-ów.

Gdzie są różnice?

Najpierw powiemy o funkcjach, które mają te konsole wspólne. Wszystkie mają wbudowaną kartę dźwiękową, co oznacza, że można łatwo za pomocą jednego przewodu podłączyć do zestawu kolumn w domu. Wszystkie są dwukanałowe, co oznacza, że możesz miksować dwa utwory razem a po trzecie wszystkie są w tym samym przedziale cenowym od około 800 do 1000,- PLN.


Różnice można dostrzec podczas dokładnej analizy.


Numark i Pioneer dysponują PADami, które maja kilka funkcji, dzięki którym w jednym utworze można przechodzić z jednego miejsca na drugie, tworzyć pętle lub puszczać krótkie momenty sygnały trzeciego w celu wzbogacenia powstałego miksu.

Reloop ma własne gainy, są to dwa czerwone przyciski na środku konsoli, za pomocą których ręcznie obsługuje się wejściową głośność poszczególnych utworów. To je zaleta, ponieważ nie musisz polegać a oprogramowaniu lub tę funkcję ustawiać za pomocą myszki komputera.

Numark zamiast przycisków do całkowitej głośności miksu używa fadera, który podczas używania wydaje się być dość niepraktyczny. Grozi ryzyko pomyłki i zakłócenie płynnej głośności miksu.

Koło Jog

Nazywane również Jog Dial służy do chwilowej zmiany tempa nagrywania utworu i do scratchingu. Na wszystkich trzech kontrolerach mają Jogy praktycznie taki sam rozmiar. Jednak swoim feelem, idealna wysokością przyjemną sztywnością naszą uwagę przyciągnęło koło Pioneer DDJ-SB, które jest najlepiej wykonane spośród porównywanych modeli.

Jak je podłączyć?

Wszystkie konsole mają wbudowaną kartę dźwiękową, czyli w tylnej części posiada złącza CINCH do podłączenia do kina domowego, zestawu hi-fi lub monitorów studyjnych. Podłączenie jest zatem bardzo proste i można je rozwiązać zwykłym przewodem z pobliskiego sklepu elektro. W tym sensie się od siebie nawzajem nie bardzo różnią. Reloop BeatMix oferuje tylko druga parę złączy do podłączenia zewnętrznego nagrywania.

Oprogramowanie

Oprogramowanie jest sercem tych urządzeń. MIDI kontroler to praktycznie urządzenie do zdalnego sterowania dla programu zainstalowanego na komputerze. W dzisiejszych czasach świat DJingu kręci się głównie wokół programów Serato, Traktor a w mniejszym stopniu wokół oprogramowania Virtual DJ ulubionego przez początkujących DJ-ów.

Podczas gdy Numark i Pioneer są produkowane do współczesnego i stabilnego Serato DJ Intro, które można aktualizować na wersję Serato DJ.

Reloop pozostaje wierny programowi Virtual DJ w specjalnej edycji BeatMix, która pierwotnie jest przeznaczona do tych urządzeń. Współpracuje jednak również z oprogramowaniem Traktor, do którego należy ściągnąć i zainstalować mapowany plik TSI.

Z praktycznego punktu widzenia tutaj wygrywają konsole Numark i Pioneer, aczkolwiek Serato to oprogramowanie z większymi perspektywami, jeśli chodzi o rozwój, stabilność i wsparcie.

Podgląd oprogramowania Serato DJ Intro (po lewej) i Virtual DJ (po prawej):

Zwycięzca jest tylko jeden!

Decyzja przy tak zrównoważonych urządzeniach nie jest łatwa. Każde ma jakąś inną zaletę lub mocną stronę. Jeśli jednak popatrzymy na nie z profesjonalnego punktu widzenia oraz z uwagą na przyszłość, wszystko staje się jasne!

Na pierwsze miejsce zasłużył Pioneer DDJ-SB. Ze względu na najlepiej wykonane Jogi i dobry feel ze wszystkich urządzeń, który dodatkowo wspiera oprogramowanie Serato DJ Intro i najwyższą wersję Serato DJ, oceniamy go jako najlepszy start dla początkujących w tej dziedzinie.

Ale nie martw się, pozostałe konsole nie przegrały, przeciwnie. BeatMix zaskoczył doskonałą wersją Virtual DJ a Mixtrack PRO II najlepiej wykonanymi PADami. Ani jeden z nich nie odstaje od zwycięzcy.

Popatrz na szczegóły dotyczące produktu zwycięzcy!

 

Drukuj