Jak wybrać mikrofon?

Podstawowe parametry i funkcje mikrofonu

Mikrofony to urządzenia do przemiany sygnału akustycznego (dźwiękowego) na sygnał elektryczny. Różnią się od siebie budową, zasadami rejestracji i innymi właściwościami. Mikrofon jako wstępny element rejestracji w dużej mierze wpływa na końcową jakość nagrania. Jeśli zatem chcemy nagranie dobrej jakości, powinniśmy unikać zakupu tanich i nieprofesjonalnych mikrofonów i nie bać się zainwestować nawet kilkuset złotych.

Podział mikrofonów

Mikrofony pierwotnie dzielimy w zależności od sposobu przetwarzania sygnału akustycznego i zamiany go na elektryczny. Popatrzmy na poszczególne typy, ich właściwości, zalety i wady: 

Dynamiczny mikrofon - Dynamicznemikrofony są odpowiednie dla otwartych wystąpień, produkcji muzycznych czy do rejestracji innych głośniejszych dźwięków.

Kondensatorowy mikrofon – Używa się ich przede wszystkim do nagrywania instrumentów muzycznych, śpiewu czy innych zadań studyjnych. Wadą jest konieczność zasilania samego mikrofonu (9V akumulator czy wewnętrzne tzw. zasilanie phantom), comoże być odbierane odwrotnie jako zalata do użytku w terenie (mikrofon ma własne zasilanie i nie pobiera energii z baterii dyktafonu itd.).

Mikrofon taśmowy - Działa na tej samej zasadzie co mikrofon dynamiczny z jedną różnicą – w środku pola magnetycznego zamiast cewki rusza się taśma, która rejestruje ciśnienie akustyczne. Jest bardzo podatny na uszkodzenia mechaniczne, dlatego używa się go do celów studyjnych.

Mikrofon elektretowy – Jest krewnym mikrofonu kondensatorowego. Działa na tej samej zasadzie, ale akumulator jest jako źródło energii zastąpiony nieprzewodzącym materiałem elektretem. Te mikrofony bywają najlepsze w skali cena/moc, zazwyczaj jest jednak lepsza cena niż moc. 

Następnie istnieją pozostałe typy mikrofonów, których używa się rzadko, ponieważ ich budowa jest przestarzała i nie używa się ich w ogóle.

Ze względu na sposób transmisji sygnału dzielimy mikrofony na przewodowe i bezprzewodowe. Bezprzewodowe wersje składają się z odbiornika i nadajnika, który z konkretnej odległości jest w stanie złapać sygnał z nadajnika z ręce piosenkarza.


Typowy przykład mikrofonu przewodowego
Typowy przykład mikrofonu bezprzewodowego
Audix OM-3s
Sennheiser ew 145 G3




 

 

 

 

 

 

Znani producenci

Ich historia często sięga już lat 30. XX wieku, kiedy to ze względu na rozwój urządzeń elektrycznych zaczęły rozwijać również pierwsze mikrofony. Do prapierwotnych założycieli tych urządzeń należy firma Shure, która zarówno z firmą Sennheiser i Audix tworzy światową czołówkę w dziedzinie mikrofonów. 

Mikrofony Shure wyróżniają się swoją "równą" rejestracją i minimalnym zniekształceniem. Sennheiser jest lubiany głównie dzięki wyjątkowym zestawom bezprzewodowym, których używają te największe gwiazdy sceny muzycznej. W przeciwieństwie do tego Audix ma bardzo przyjemny, ciepły dźwięk i jest idealnie dostosowany do słowa mówionego. Wszyscy ci producenci mają wysokiej klasy produkty, odporne na feedback, odpowiednie do ciężkich warunków w klubach i na scenach.

 

Modele mikrofonów 

Ręczny - mikrofon, który wszyscy znamy. Powszechnie używa się go jako mikrofonu do ręki, używają go piosenkarze podczas koncertów, mówcy lub reporterzy radia i telewizji. Zazwyczaj są dynamiczne. 

Przypinany- mały, niepozorny mikrofon. Używa się go głównie w programach telewizyjnych, na ubraniach go mają na przykład prezenterzy głównych wiadomości. 

Mikrofony stołowy – daje się je na stół i znajdują się wśród nich mikrofony do klasycznych komputerów oraz mikrofonów odpowiednich do przemówień.

Podłączenie mikrofonu

Pamiętaj o tym, że jeśli nie jest dokładnie napisane, że przewód wchodzi w skład paczki, ciężko go znajdziesz przy swoim urządzeniu. Przewody są często dołączone do opakowania tylko tanich mikrofonów. Producenci droższych mikrofonów koncentrują się tylko na samym mikrofonie, przewód będziesz musiał kupić dodatkowo. Jakie typy podłączeń istnieją? 

                                                 złącze XLRzłącza Jack, USB port

Polecamy mikrofony

Hobby:

Cena/moc:

Profesjonalista:

Do użytku domowego lub małe imprezy. Dla początkujących muzyków lub DJ-ów. Dla piosenkarzy i ekspertów muzycznych.
PolecamyNumark WM200 PolecamySennheiser e 825-S Polecamy: Shure SM58S
 

Ręczny - mikrofon, który wszyscy znamy. Powzechnie używa się go jako mikrofonu do ręki, używają go piosenkarze podczas koncertów, mówcy lub reporterzy radia i telewizji. Zazwyczaj są dynamiczne. 

Przypinany- mały, niepozorny mikrofon. Używa się go głównie w programach telewizyjnych, na ubraniach go mają na przykład prezenterzy głównych wiadomości. 

Mikrofony stołowy – daje się je na stół i znajdują się wśród nich mikrofony do klasycznych komputerów oraz mikrofonó1) odpowiednich do przemówień.

złącze XLRzłącza Jack, USB port

złącze XLRzłącza Jack, USB port