Wykład Laidbacka Luka o "Real DJingu"

 

Dancefair

Co roku kolebce DJingu w Holandii odbywa się konferencja pod nazwą Dancefair. Na tej konferencji jest ponad 200 workshopów dotyczących różnych dziedzin związanych z DJingiem i tworzenia muzyki. Zaczynając od wykładów cenionych menadżerów o prowadzeniu swojego brandu, przez marketingowców, label a&r (to ten gość, który szuka przyszłych producentów, których podpisze pod label), promotorów dużych eventów, samych DJ-ach światowej klasy aż po inżynierów zajmujących się innowacjami w przemyśle muzycznym. Dancefair jest zarówno wystawą wszelkiego sprzętu do djingu, do studia, radia, klubów lub wszelkich aplikacji do iPada.

O Dancefair można pisac bardzo długo a w skrócie jest to świetny obraz tego, jak rozwinięty jest przemysł muzyczny w Holandii i co scena oferuje. Przede wszystkim dla młodej generacji DJ-ów i producentów (nie zawsze DJ jest od razu producentem i odwrotnie) Dancefair jest jednym z punktów na liście "to-do" każdego z nich. Tyle użytecznych informacji oraz cennych doświadczeń zbiorą tylko tutaj, do tego nawet google jest krótki. 

Wykład Laidbacka

Do rzeczy odnośnie artykułu o wykładzie Laidbacka dotyczącej tematu "Real DJ-ing". Laidback odniósł się do swoich początków i podsumowała swoje pierwsze kroki uczenia się DJingu. Później zaczął pokazywać, jak ważna jest umiejętności przynajmniej podstawowego scratchingu, który potrafi ochronić przed niejedną wpadką lub odwrotnie dodać do setu dodatkowy element. Poruszył również temat trendu "wszystko mashupować" – najlepiej to pokazuje na przykładzie, kiedy to bardzo prosty mashup z wymianą dropów zrobił live na sprzęcie Pioneeru. Na ten temat powiedział również, że mashup to dobra rzecz, jeśli ma ręce i nogi – co powiedzmy sobie szczerze dotyczy w Internecie jednego z dziesięciu kawałków. 

Jednym z najmocniejszych tematów poruszonych naa wykładzie Laidbacka był zapewne fakt, że w mainstream DJingu brakuje tastemakingu. Co to znaczy? Każdy DJ chce się dzisiaj pochwalić tym najlepszym, czym tylko może, jednak większość DJ-ów ma w swoim arsenale tylko Beatport Top 100 a puszcza jeden hit za drugim, co nie sprawia, że set jest w jakiś sposób interesujący, mimo to publiczności się podoba. Według LL każdy DJ ma swój styl, którego charakteryzują tracki pomiędzy tymi "hitami/ciekawymi rzeczami ". Kolejnym tematem, który LL poruszył jest dzisiejszy "fake" DJ-ów oraz robienie kariery za pomocą miksu marketingowego (co oczywiście jest tematem na kilka wieczorów) i utrata skillu u DJ-ów. W nawiązaniu to tego poruszył również temet Top100djs, który według niego zupełnie bez znaczenia i sam nie potrafi sobie wyobrazić, jak mógłby być no1.


 

Interesujące były również pytania wielu uczestników, chcemy przedstawić jedno z najbardziej trefnych:

Q:

"Jestem początkującym -edm- (czytaj bigroom) DJ iw końcu otrzymałem zaproszenie na imprezę. Mam grać na początku imprezy, jak mam się z tym zmierzyć, jeśli wszędzie prezentuję się jako edm DJ?"

LL:

"To jest jeden z największych grzechów DJ-ów, wielu przyszłoby wszędzie i najchętniej pokazaliby wszystko co najlepiej potrafią, ale nie w tym rzecz. Każdy wieczór ma swojego headlinera a pozostali musza z siebie dać wszystko, żeby pewnego dnia być na jego miejscu, tym samym wszyscy przed nim szykują grunt i dają całej nocy bieg. Jesne, że nie możesz przyjść i rozkręcić to o 9 wieczorem 135bpmi myśleć, jak dobry byłeś. NIE! Niema w zasadzie nic lepszego na imprezie niż porządny."

Co na podstawie naszych doświadczeń jest faktem oczywistym, wielu pseudo top DJs, którzy grają kilka lat nie są w stanie zagrać początku imprezy i w ten sposób psują całe party gościom. 

Powyżej przedstawione podsumowanie jest tylko częścią wszystkich informacji, które LL przekazał uczestnikom a wy również macie możliwość ten wykład zobaczyć cały. Znajdźcie godzinkę czasu i weźcie pewne rzeczy do serca, pomożecie przede wszystkim sobie w dążeniu do doskonałości.

PS: O tym, że LL jest jakością w swojej dziedzinie świadczy również obecność Rinze z duetu producenckiego "Sick Individuals" - Joep był w tym czasie chyba Sick :-)

Autor: Knth

Drukuj