Pierwsze wrażenia z nowego Launchpada PRO!

Nowy flagowiec Novation jest na magazynie! Popatrzeliśmy na Launchpad PRO a tutaj są nasze pierwsze wyniki, które nas zainteresowały.

Guma, waga!

Wykonanie jest wręcz mistrzowskie, po prostu macie porządny sprzęt w ręce, którego dolna część jest cała z gumowego materiały antypoślizgowego doskonale trzymającego się na każdej powierzchni.

PADy i przełączanie trybów

W tej wersji Launchpada pady są czułe na siłę nacisku, także ich naciśnięcia nawet nie poczujecie, jednak jakość jest bardzo, ale to bardzo wysoka i bez zarzutu reagują nawet przy minimalnym przyciśnięciu (około 0-5 velocity).

Kolejnym kluczowym elementem w wersji PRO była możliwość przełączanie wewnętrznych script Novation (za pomocą przycisku setup) do różnego użytku, bądź do wcześniej przygotowanego kompletnego obsługiwania Abletona (dołączona wersja Lite), poprzez drummer do tworzenia beatów, note do grania poszczególnych nut, fader do obsługi różnego oprogramowania za pomocą kilkudziesięciu przygotowanych faderów aż po całkowicie programatorski tryb, na którym nic nie jest ustawione i tylko od was zależy, jak go użyjecie!

Fader

Szczególnie chciałbym wspomnieć o trybie Fader (znajduje się również w szablonie do obsługi faderów Ableton), który trochę zmiana potencjał obsługi faderów przez launchpad. Jak? Pokażemy na przykładzie, kiedy na kanale volume fader jest na 0 i chcecie do podwyższyć na 100 - na Launchpad PRO po prostu klikniecie na drugi największy pad a Ableton płynnie wysuwa fader na górę na daną wartość szybkości, która jest zależna od intensywności przyciśnięcia PADa na volume faderze. To oznacza, że jeśli lekko dotkniecie PAD, to przejście z pierwotnej wartości na wskazana przez was może trwać nawet 5-10 sekund. Jeśli PAD naciśniecie z siłą, to przejście na dana wartość przeprowadzi wysuwając klasyczny fader na mikserze.

Przełącznik ON/OFF

Launchpad PRO teraz posiada przełącznik do wyłączenia i włączenia, co często może pomóc podczas pracy. PRO jest w stanie działać dzięki zasilaniu USB, ale polecamy używać również dołączonego zasilania.

Redukcja MIDI

PRO oferuje również MIDI IN i MIDI OUT do zabudowania bardziej zaawansowanych setupów. W opakowaniu znajdują się 2 redukcje ze zwykłego 3,5 jacka na 5 PIN MIDI konektor, dzięki któremu klasyczne przewody midi podłączycie również do tego urządzenia.

Przyciski boczne

Nowe elementy do obsługi w przeciwieństwie do "zwykłej" wersji, wśród wielu znajdą swoje zastosowanie, wiele elementów funkcyjnych z Abletona, których pierwotnie mogło brakować, są teraz tutaj i bardzo szybko nauczycie się ich używać – tak tylko wspomnimy record, mute, solo, duplicate, back, metronom itd.

 

Ogólnie Launchpad PRO zrobił ogromny krok do przodu w obsłudze Ableton, ale również innym oprogramowaniu, ponieważ możemy je coraz częściej zobaczyć na imprezach u kolesi zajmujących się światłami. Dzięki mądremu rozdzieleniu elementów do obsługi na kilka kanałów MIDI może być zastosowany do jakiejkolwiek aplikacji. Można go również mapować na dowolne DAW lub DJ oprogramowanie i zmienić w ten sposób Launchpad PRO według własnego uznania.

Drukuj