Jakiego laptopa wybrać do DJingu?

Wielu z nas zadało lub dopiero zada sobie pytanie: "Który laptop wybiorę do grania?". Podstawa wszystkiego jest posiadanie zaufanego sprzętu do pracy, który was nie odradzi a przede wszystkim robi to, co powinien. Zdecydowanie ma sens zastanowić się wcześniej, zanim swój aktualny model sprzedacie. Na czym się zatem skoncentrować?

Podstawę maszyny zawsze tworzy. Krótko mówiąc – wybierajcie tylko procesory Intel z serii "i". Są wystarczająco szybkie dla każdego oprogramowania do DJingu, podczas gdy przy używaniu procesorów AMD napotkacie problemy ze zgodnością oprogramowania czy sprzętu. Z własnego doświadczenia też wiemy, że procesory AMD się często przegrzewają i mogą spowodować drop-outy na portach USB (to jest ostatnie rzecz, której sobie życzycie podczas grania w przepełnionym klubie).

Kolejną rzeczą jest pamięć RAM = minimalnie 8GB. Może się to wydać zbyt wiele, ale jeśli chcecie swojego oprogramowania DJ używać płynnie i nie obawiać się stabilności, 8GB jest standardem. Kolejną sprawą jest możliwość lepszego wykorzystania zewnętrznej karty dźwiękowej dzięki krótszej latencji podczas processingu.

Do nowego sprzętu jedynie SSD! Ci z was, którzy nie poznali magii SSD nie obawiajcie się i sprawdźcie to. Przynajmniej spróbujcie opcje laptopa, kiedy poleca się mieć system i kilka programów na osobnym SSD. Również to pozwoli zrobić ogromny postęp w szybkości.

Więcej gniazd USB = więcej Adidas. Przy niektórych modelach uważajcie na ograniczoną ilość gniazd USB, jeśli posiadacie 2 lub więcej kontrolerów midi, zawsze lepiej mieć minimalnie 1 USB wolne na pendrive w nagłym przypadku.

Ok, wybieram Windowsa i co dalej? Podstawą zaufanego Windowsa jest CZYSTOŚĆ! Tak, rozumiemy, że większość nie używa laptopa tylko go grania, ale oczywiście czym więcej będzie zaśmiecony, tym gorszą płynność osiągniecie. Regularne czyszczenie rejestrów, kasowanie starych plików itd. to automatyczny krok przy tym systemie operacyjnym.

Dla tych z was, którzy zdecydują się na Macbooka – biorąc pod uwagę dłuższą perspektywę, wybierzcie model "PRO" ze względu na procesor. Mniej więcej nic innego robić nie musicie, po prostu to działa bez skomplikowanych ustawień. Prawdę mówiąc na Macu pracuje większość "profesjonalnych" DJ-ów ze względu na łatwość wszelkiego oprogramowania, mimo tego, że w identycznej cenie, za która kupicie Maca, jesteście w stanie dostać lepiej wyposażonego laptopa z systemem Windows. Ale! Apple = ekosystem oprogramowania i sprzętu. Wszystkie programy do Maca są dopracowane, stabilne, nie zawieszają a nawet przy mniejszej wydajności Maca zapewni wyższą wydajność.

 

Drukuj