Jak wybrać aktywne kolumny?

Co to jest aktywna kolumna?

Zazwyczaj mniejsza i lżejsza kolumna, która posiada wzmacniacze. Wystarczy ją zatem podłączyć do sieci i doprowadzić do niej sygnał z miksera. Jest ekstremalnie mobilna i łatwa do przenoszenia. Idealna dla DJ-ów i muzyków będących w podróży.

Jak wybrać?

Sezon letnich imprez, festiwalów i wesel już się w pełni rozpoczął. Profesjonaliści w dziedzinie co roku na ten czas poszukują nowych elementów do swoich zestawów. Napisaliśmy krótki artykuł, który doradzi również całkowitym początkującym, na podstawie czego wybierać aktywne kolumny i na co przy podejmowaniu decyzji uważać. W artykule zawarliśmy również przez nas polecane kolumny.

Średnica jest ważna

10, 12 czy 15 cali? Im większ średnica tym niższe częstotliwości może głośnik w środku zagrać. Dlatego może zaoferować większą przepustowość i gra przyjemniej - to się uwidoczni na jakości odłuchu. Idealny wybór nie istnieje, jedynie kompromis.

Jeśli mobilny DJ używa 10 calowych aktywnych kolumn, jest dobrze je łączyć z subwooferem, który zajmie się nadaniem niskich częstotliwości, których 10 calowa kolumna nie jest w stanie zagrać. Basy są istotne głównie z muzyce współczesnej a zestaw z subwooferem gra o niebo lepiej.

W przypadku mniejszych zespołów, które Graja na instrumentach akustycznych idealnym wyborem są atywne kolumny 15 calowe, mające wystarczający zasięg do grania a żywo.

Moc i wyposażenie decyduje

200W czy 700W nie jest problemem. Aktywne kolumny w dzisiajszych czasach są wykoywane z plastikowej obudowy, która zapewnia mobilność i zmniejsza wagę kolumny. Moc różni się w zależności od poszczególnych producentów i może osiągnąć aż 700W. Kolumny wyższej klasy wybają również wyposażone w DSP, która monitoruje klip (overdrive) kolumny i posiada ustawienia odpowiedzialne za jakość dźwieku. Wyjątkiemw dzisiejszych czasach nie są nawet cyfrowe wzmacniacze, które przy mniejszej wadze są tak samo wydajne.

Uważajcie na kolumny chińskiej produkcji podejrzanie tanich fim, które podają fałszywe wskaźniki wydajności. Wystarczy na to spojrzeć chłopskim rozumem, żeby zrozumieć, że kolumna za 3 000 CZK nie może mieć mocy 500W :-)

2x 400 - 500W - do 100 osób maksymalnie. Do nagłośnienia mniejszych imprez, wesel czy akcji firmowych
2x 700W - ponad 100 osób. Do nagłośnienia imprez na świeżym powietrzu, boisk sportowych i większych zabaw

Atrakcyjne zestawy

Przygotowaliśmy atrakcyjne zestawy ulubionych kolumn aktywnych o mocy od 400W do 700W i wymiarach kolumn od 10 do 15 cali.

Zestawy ze statywami w atrakcyjnej cenie:

Zestawy z pokrowcami w atrakcyjnej cenie:

Skontaktuj się z nami w celu uzyskania rady przy wyborze aktywnych kolumn na miarę!

Drukuj