Recenzje, jak grać na Maschine Mikro?

 

Maschine mikro - rzecz, bez której nigdy nie dowiecie się, co to jest beat

Do czego właściwie jest?

Nie ważne czy komponujesz muzykę czy jesteś DJem, który chce urozmaicić swojej sety poprzez improwizowane sample, na pewno sam sobie zadawałeś kilkukrotnie pytanie: ,,Jak do tego dodać groove?" czy „Jak to zrobić, żeby do siebie pasowało?" czy ,,Dlaczego to nie brzmi tak dobrze, jak w mojej głowie?". Zrobienie silnego beatu jest w tej branży tym najważniejszym i jednocześnie najtrudniejszym elementem. Coś mi podpowiadało, że Maschine Mikro mógłby ten problem zdecydowanie ułatwić. Dlatego go wypróbowałem.

Design i konstrukcja

W solidnym plastikowym opakowaniu dostaniesz 16 kolorowo podświetlonych padów, które reagują na siłę Twojego dotyku. Im silniej uderzysz, tym będzie to głośniejsze. Wokół padów znajdują się przyciski, które służą do obsługi oprogramowania Maschine. Następnie jedno obrotowe pokrętło i czarno-biały wyświetlacz, na którym znajdują się wszystkie ważne informacje (np. w jakiej warstwie się znajdujesz, jakie parametry masz ustawione itp.) Wszystkie tyto elementy do obsługi służą to obsługi oprogramowania komputerowego, które jest alfą i omegą całego sprzętu.

Maschine jest zatem kontrolerem MIDI z niespotykanym potencjałem. Za pomocą dołączonego kabla USB podłączysz się do swojego komputera lub MACa i tworzysz. Każdego, kto będzie chciał zabrać Maschine mikro na imprezę na pewno ucieszy, że może go zamknąć za pomocą zamka Kensington (podobnie jak laptopa) i nikt mu go nie może ukraść (prawie :-)).


Widok na cały sprzęt Maschine Mikro

Oprogramowanie

Najistotniejszą częścią jest następnie samo oprogramowanie Maschine. To się w żaden sposób nie zmienia, do Maschine ani Maschine Mikro. Różnica jest tylko w ilości elementów do obsługi na konsoli. Oprogramowanie jest bardzo zwinne i intuicyjne, na polecenia konsoli reaguje natychmiast (również w Windows), z konsoli je możesz całkowicie obsługiwać za pomocą już wspomnianych hotkeys. Swoim wyglądem bardzo przypomina Ableton Live a jego session view, jednak z lepiej rozwiązaną przeglądarką biblioteki sampli i rozbudowanymi możliwościami programowanie sekwencji. Poszczególne sekwencje mają nazwę patterns i w danej warstwie (scenie) ich możesz mieć od razu kilka i zmieniać je tak, jak Ci to w tym momencie pasuje.

A dzięki temu zbliżamy się do sedna sprawy tego systemy produkcyjnego:

Z Maschine Mikro pracuje się bardzo szybko, jakikolwiek pomysł natychmiast staje się rzeczywistością i jest do zabawa, której nie można opisać.


Żadnego długiego przeglądania biblioteki sampli, za pomocą hotkeys na konsoli po prostu przypadkowo wybierzesz jakąkolwiek serię sampli, nagrasz kilka pomysłów i idziesz dalej. Jeśli nie trafisz odpowiedni moment, nie szkodzi, po prostu wciśniesz przycisk Quantize i jest po sprawie a kolejnym razem dla pewności włączysz wbudowany metronom. Jeśli nie masz żadnego pomysłu, możesz zainspirować się zaprogramowanymi sekwencjami, wśród których znajdziesz nazwy takie jak Pendulum czy Kai Tracid. Przyszłoby Ci do głowy, że taka zabawka dostanie się w ręce dużych producentów? A to jeszcze nawet nie wiesz, jak blisko.

Wsparcie VST i Komplete Elements

Jakość sampli jest naprawdę na poziomie. W odróżnieniu od różnych pakietów które znajdziemy w Internecie te brzmią jak od sound designara z profesjonalnego studia, który nam je przygotował na miarę. Jakikolwiek pomysł zrealizowany w ciągu dziesięciu minut brzmi tak, jakbyś spędził nad nim kilka godzin siedząc przy equalizerze i różnych kompresorach. Oprogramowanie Maschine również posiada wbudowane efekty takie jak np. equalizer, kompresor czy reverb, gdybyś miał jakieś wątpliwości lub chciałbyś byś bardziej oryginalny.

Ponieważ oprogramowanie wspiera standart VST, możesz użyć wszystkie swoje ulubione pluginy. Maschine je sam znajdzie a zaproponuje do zastosowania. Swój beat następnie uzupełnisz o linię basową z Massivu lub o pad z Nexusa a to znowu z prędkością idealnie proporcjonalną do kreatywności.

W opakowaniu czeka na Ciebie jeszcze jedna niespodzianka. Jest nią DVD Komplete Elements, które posiada ponad 3gb kolejnych sampli i 1 000 soundów z pluginów takich jak REAKTOR, GUITAR RIG czy KONTAKT. Również za darmo możesz ściągnąć pełny wirtualny syntezator MASSIVE a żeby tego nie było mało, do niego dostaniesz jeszcze ponad 1300 presetów.

Szczegóły biblioteki pluginów Native Instruments
 

To już są naprawdę zapasy, których tak po prostu nie wyczerpiesz. Dodatkowo intuicyjność całego systemu nie ogranicza Cię szczegółami technicznymi, które Cie odciągają od kreatywnego flow. Wszystko brzmi świetnie nawet bez equalizacji a Maschine Cie nieustannie motywuje do użycia nowych elementów, które w przeciągu kilku sekund zaciągną Cię do zupełnie innej sfery produkcji. Wszystkie pomysły później możesz doszlifować w DAW, do którego jesteś przyzwyczajony. Po prostu łatwo i szybko :-)

Jak to wygląda w praktyce?

Maschine Software jest do dyspozycji w wersji stand alone, tak samo jak plugin VST. Możesz zatem w swoim FL Studiuo, Cubase, Ableton (czy innym DAW wspierającym standart VST), użyć Maschine jako plugin VST a to ze wszystkim wbudowanymi pluginami VST, których w nim użyłeś... żebyś zrozumiał... W oprogramowaniu Maschine wytworzysz kilka sekwencji, które poskładasz do różnych warstw. Sekwencje mogą posiadać beaty, linie basowe oraz melodie, które wytworzysz za pomocą różnych pluginów VST bezpośrednio w oprogramowaniu Maschine. Maschine jest wprawdzie uważany za groove studio system, ale również melodie komponuje się w nim bardzo dobrze, w zabawny sposób symuluje skale i półtony tak jak klawisze MIDI.


Maschine jako VST plugin Abletonu Live

Jeśli chcesz występować na żywo, to Ci w zupełności wystarczy i nic więcej nie potrzebujesz. Pomiędzy poszczególnymi warstwami sekwencji (scenami) za pomocą hotkeys na konsoli przełączasz się natychmiast i dzięki temu nagrasz spokojnie cały utwór lub cały set.

Jeśli chcesz dodać do swojego projektu jakiś arrangment, otwórz dowolny DAW. Włożysz Maschine jako VST Instrument plugin i zaimportujesz swój projekt. VST plugin działa tak smo dobrze i szybko jak wersja stand alone i korzysta ze wszystkich użytych efektów łącznie z użytymi pluginami VST. Ku zaskoczeniu nie zajmie to nawet dużo pamięci dałem radę nawet z 4Gb RAM). Później już masz nieograniczoną ilość możliwości, jak wykorzystać pomysły i stworzyć z nich cały track.

Maschine Mikro to świetny sposób na to, jak szybko uwiecznić pomysły lub jak efektywnie improwizować na scenie.

Jest to również wybawiciel rozpoczętych projektów, które nie powiodły się właśnie ze względu na brak pomysłów. Manipulacja z dzisiejszym DAW polega bardziej na pracy niż na zabawie. A ten mit Maschine Mikro doskonale obala. Dowodem jest również fakt, że Maschine w różnych wersjach używają producenci tacy jak Armin Van Buuren, Nicky Romero czy Hardwell. A jak mówi każdy z wymienionych: ,,Jeśli nie sprawia Ci to radości, zostaw to."

Podsumowanie

Maschine Mikro to według mnie rzecz, której nie może zabraknąć w żadnym studiu. Bez wątpienia jest to świetny instrument do produkcji i genialne źródło inspiracji. Dzięki jakości wykonania, przeniesie Twoją produkcję o szczebel wyżej. Śmiem twierdzić, że je to również przyszła tajemnica Twojego sukcesu. Nie zaprzątaj sobie głowy pytaniem, którą wersję wybrać, już Maschine Mikro całkowicie wystarcza do szybkiej obsługi całego oprogramowania a jego prostota później pomaga w płynnym przebiegu nagrania Twoich pomysłów. Kto chciałby jeden wyświetlacz i kilka elementów obsługi dodatkowo (odpowiednie do występów na żywo), kupi cały Maschine, a profesjonalista sięgnie Maschine Studio. Istatnym jest, że Mashine Mikro niczego nie brakuje a to nawet w porównaniu z Maschine Studio, który cenowo jest kilka półek wyżej.

Jeśli celem firmy Native Instruments było wyprodukowanie kompleksowego systemu do produkcji, który swoim kompleksowym sprzętem nie odbiera zabawy i pozostawia wolny przebieg procesu kreatywnego, To na pewno im się to udało. Szkoda tylko, że powszechny śmiertelnik nie może skorzystać ze wszystkich możliwości, które ten system oferuje. Może właśnie w tym jest ta magia.

Zalety

+ Wysokiej klasy konstrukcja

+ Dopracowane oprogramowanie
+ Jakość i ilość Sampli
+ Propojenost s produkty Native Instruments (Massive, Reaktor, Kontakt)
+ Intuicyjność przy zachowaniu technicznej złożoności projektu
+ Stosunek cena/moc
+ Nieograniczone źródło inspiracji
+ Syntezator Massive z dużą ilością presetów w cenie

Wady

- Przydałby się pokrowiec bezpośrednio w opakowaniu

Chcę zamówić tego pomocnika do studia!

 

 

Autor: Jakub Šindler (DJ Jake Haley - Ostrawa)

Maschine mikro - rzecz, bez której nigdy nie dowiecie się, co to jest beat

Drukuj