Do czego służy DI box?

Dźwiękowcy, muzycy oraz DJ-e, zastanawialiście się już kiedyś, do czego na waszej scenie służą umieszczone dziwne małe pudełka, do których jest podłączona gitara czy mikser?

Są to DI boxy. Sygnały z instrumentów elektrycznych takich jak gitara, klawiatura itd. zazwyczaj mają wyjście o niskiej głośności i wysokiej impedancji, którego nie można harmonizować z niskoimpedancyjnym symetrycznym wejściem do mikrofonów na profesjonalnych mikserach. Dodatkowo tych sygnałów nie można wysyłać za pomocą długich kabli bez degradacji i poważnej utraty poziomu.

DI box prześle taki sygnał do odpowiedniej formy bez jego zniekształcenia czy zmiany sygnału już w urządzeniu. Zarówno powinien nas wyswobodzić od problemów związanych z uziemieniem i zasilaniem.

Pasywne DI boxy mają ograniczoną możliwość użycia, ponieważ w aplikacjach gitarowych nieuniknionym jest wpływ na źródło sygnału a równocześnie może spowodować tłumienie sygnału do 20 dB. Jedyną opcją, jak zapewnić bezpieczny i przewidywalny sposób podłączenia tych urządzeń jest użycie aktywnego DI box z wejściowym wzmacniaczem zasilającym wyjściowy transformator.

Użycie nie jest jednak ograniczone do gitar i klawiszy. Polecamy AR-133, który jest odpowiedni gdziekolwiek jest ważne poprawne dostosowanie impedancyjne i poziomowe, w celu oddzielenia źródła sygnału lub przy użyciu długich kabli.

AR-133 spełnia wszystkie założenia do aktywnego DI Boxa i dodatkowo jeszcze więcej.

- Przełączane wzmocnienie wejściowe:
- 0 dB dla przetworników gitarowych
- 20 dB dla sygnałów liniowych
- 40 dB dla sygnałów ze wzmacniacza
- Wyrównuje poziomy i impedancję bez utraty i obciążenia źródła sygnału
- Potrafi zasilać bardzo długie kable
- Zasilanie za pomocą phantom lub baterii
- Automatyczne przełączanie na baterię w przypadku zawodności phantom
- Równoległe „Link“ wyjście do bezpośredniego podłączenia ze wzmacniaczem
- Równoległe wejście XLR do konwersji niesymetrycznych wyjść na symetryczne

Drukuj